Home / Hormony

Hormony

Hormony odgrywają bardzo dużą rolę we wszystkich procesach życiowych.Czy chodzi o zwykłe instynkty i funkcje życiowe takie jak głód, pragnienie, rozmnażanie i instynkt samozachowawczy, czy o stany psychiczne takie jak przygnębienie, stres, smutek, wściekłość, rozpacz , szczęście czy też poziom pobudzenia , senność lub rześkość – zawsze obecne są hormony. One również decydują o tym czy jesteś człowiekiem zrównoważonym , zadowolonym z życia, czy też ponurakiem i malkontentem, który na nic nie ma ochoty i brakuje mu energii do działania. Od hormonów zależy harmonia w życiu z partnerem.

Te substancje chemiczne nie pozostają też bez wpływu na urodę. Decydują o naszej cerze i włosach, sylwetce i  wadze ciała.

Hormony nie są cząsteczkami, które można obserwować pod mikroskopem tak jak wirusy i bakterie. Są złożonymi substancjami biochemicznymi wytwarzanymi w organizmie człowieka produkowanymi przez rozmaite gruczoły i przenoszonymi przez krew w określone miejsca.

Są one produkowane w mózgu przez przysadkę i szyszynkę , przez tarczycę i gruczoły przytarczyczne, trzustkę, nadnercza oraz jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn.

W mózgu istnieje „centrala dowodzenia”, podwzgórze, która kieruje uwalnianiem hormonów i pilnuje by ich produkcja i wydzielanie nie odbywały się w sposób przypadkowy .

Słowo „hormon” pochodzi od greckiego „hormao”, co znaczy tyle co „uruchamiam, napędzam”. Tym samym zadanie hormonów staje się jasne. Hormony wywołują określone reakcje , pobudzają narządy do określonych czynności.

Dział medycyny zajmujący się hormonami nosi nazwę endokrynologii. Jest to młoda dziedzina nauki  Pierwsze odkrycia odnotowano zaledwie przed stu laty. Obecnie przypuszcza się, że w organizmie człowieka jest wytwarzanych przeszło tysiąc różnych hormonów, z których przebadano zaledwie sto. Pod nazwą jednego hormonu mogą się kryć liczne substancje. Mówimy np. o estrogenach , a tymczasem nazwa ta obejmuje przeszło  30 różnych hormonów.

Równowaga hormonalna pozostaje w ścisłym związku z trybem życia. Korzystnie wpływa na nią uregulowana aktywność , dostateczna ilość snu , uprawianie sportu, posiadanie jakiegoś hobby, a także właściwe wykorzystywanie urlopu i racjonalny, umiarkowany sposób odżywiania się . Jeśli ktoś prowadzi niezdrowy tryb życia, jest bardziej narażony na problemy hormonalne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*